Duiven gaat stapvoets de Kerst in
AlgemeenDUIVEN – Het is nog geen oktober, maar in Duiven is het al volop kerst. Althans, binnen de muren van Intratuin. Buiten is het vooral druk. Wie in de buurt woont, weet het: zodra de kerstshow opengaat, verandert de weg naar huis in een geduldsoefening.
Door Maaike Schaafsma
"Ik woon er vlak achter", vertelt een buurtbewoner. "Elk jaar sta ik weer in de rij, terwijl ik alleen maar naar huis wil. Ik ben er inmiddels wel aan gewend, maar het wordt ieder jaar drukker." De bestuurders op de A12 waren vorige week zaterdag trouwens ook al geoefend in stilstaan, toen de snelweg bij Zevenaar door Extinction Rebellion werd behandeld als de ultieme picknickplek.
Modder en gokwerk
Het groeiende aantal bezoekers is voor Duiven al jaren een hoofdpijndossier. Wie op een drukke dag net te laat kwam, belandde op het veld achter het tuincentrum. Daar stond je met je voeten in de modder, in de hoop dat je auto een paar uur later nog uit de drassige grond te krijgen was.
Dat moet nu anders. Met de komst van de nieuwe parkeergarage komen er 900 tot 1200 parkeerplekken bij. Goed nieuws voor iedereen die zijn schoenen liever schoonhoudt, en hopelijk ook voor de doorstroming op de omliggende wegen. Of de garage de file echt oplost, of vooral nóg meer bezoekers trekt, moet de komende weken blijken.
Van de ene file in de andere
Eenmaal binnen wacht de bezoeker een nieuw soort verkeer. Van de file vóór Intratuin schuif je naadloos door naar de file ín Intratuin: een lint van winkelkarretjes dat zich langzaam tussen de kerstbomen door slingert.
Daartussen fladderen kinderen rond met hun vondsten, zoals een kerstbal in de vorm van een frikandel en een lichtslinger die met je telefoon te besturen is.
Santafia
Nieuw dit jaar is de uitbreiding in het oude Gamma-pand, dat is omgetoverd tot Santafia. Waar vroeger schroeven en verfkwasten lagen, staat nu kerstdecoratie. Het pand blijft ook na de feestdagen grotendeels ingericht. Dat is niet zo vreemd: de hele show afbreken en vervolgens de tuinmeubelen voor de zomer neerzetten, is elk jaar weer een flinke klus.
Lust of last?
Het blijft een tweeslachtig verhaal. De kerstshow trekt bezoekers van heinde en verre en zet Duiven elk najaar op de kaart. Tegelijkertijd betalen omwonenden de prijs in de vorm van volle wegen en lange wachttijden. De nieuwe parkeergarage is een stap in de goede richting, maar het echte examen volgt op de drukke zaterdagen in november en december.
Tot die tijd geldt voor wie in de buurt woont: neem een thermoskan mee in de auto en vergeet niet even te plassen voor je vertrekt.