Loes van der Meijs: “Je hebt stabiliteit en onderling vertrouwen nodig”
Loes van der Meijs: “Je hebt stabiliteit en onderling vertrouwen nodig”

VVD, Lokaal Alternatief en GL/PvdA op weg naar coalitie in Duiven; winnaar DOED buitenspel

Algemeen

DUIVEN – Als het aan informateur Loes van der Meijs ligt, krijgt Duiven een coalitie van VVD, Lokaal Alternatief en GL/PvdA. Samen hebben die partijen 11 van de 19 zetels in de gemeenteraad en daarmee een duidelijke meerderheid.

Van der Meijs ging na de verkiezingen in gesprek met de partijen om te verkennen welke samenwerking het meest kansrijk is. Daarbij keek ze niet alleen naar de inhoud, maar ook naar onderling vertrouwen en hoe partijen met elkaar willen samenwerken.

De verkiezingen zorgden voor een licht verschoven politieke verhoudingen. DOED bleef de grootste partij met vijf zetels, VVD groeide naar vier zetels, Lokaal Alternatief verloor een zetel en GL/PvdA bleef gelijk. Grote verliezer was het CDA. Zij hielden maar één zetel over. “Er is niet één duidelijke winnaar met zeven of acht zetels, dus de uitslag dwingt niet direct één richting op”, aldus Van der Meijs. “Dan moet je verder kijken dan alleen een paar procentjes winst of verlies.”

De informateur koos er bewust voor om met de vier grootste partijen verder te praten. “Je wilt de complexiteit in zo’n proces beperken” legt ze uit. “Als je het aantal partijen beperkt tot drie, kan iedere partij ook een wethouder leveren zonder ingewikkelde constructies.” De kleinere partijen werden daarbij tijdelijk ‘in de wacht’ gezet. “Zij begrepen dat ook.”

In gesprekken met vooral de vier grootste partijen kwam naar voren dat vertrouwen een belangrijke rol speelt. Er is nog altijd sprake van “oud zeer” uit de vorige raadsperiode, al werd daar volgens de informateur open over gesproken.

Een belangrijk verschil van inzicht zit in de vraag hoe strak een coalitie moet zijn. DOED vindt dat coalitiepartijen in de raad ook anders moeten kunnen stemmen dan afgesproken. Andere partijen zijn juist van mening dat wethouders moeten kunnen rekenen op steun van hun eigen fractie, zeker bij belangrijke dossiers.

Volgens Van der Meijs is er tussen VVD, Lokaal Alternatief en GL/PvdA voldoende basis om samen verder te gaan. “Er ligt de komende periode ongelooflijk veel werk, zeker met de mogelijke herindeling. Dan heb je stabiliteit en onderling vertrouwen echt nodig” zegt ze. “Dat zie ik bij deze drie partijen.”

Ze adviseert de partijen om geen al te uitgebreid coalitieakkoord te maken. De komende jaren staan namelijk in het teken van een mogelijke gemeentelijke fusie in de Liemers. Als die doorgaat, worden de volgende verkiezingen waarschijnlijk al in 2028 gehouden en is de bestuurlijke periode dus korter.

Ook stelt ze voor dat elke coalitiepartij één wethouder levert. Door de extra druk rondom de fusieplannen is volgens haar een college met drie fulltime wethouders logisch.

Met dit advies ligt de bal nu bij VVD, Lokaal Alternatief en GL/PvdA. Zij gaan de komende tijd met elkaar in gesprek om te kijken of ze er samen uitkomen.